◄
Freitag, der 13. – niekoniecznie pechowy! Dla uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle i klasy VIa ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle był to całkiem sympatyczny i udany dzień.
13 marca 2015 r. do popularnego „Chemika” zawitała Pani Beata Hadasz - lektorkaDeutsch-Wagen-Tour z Krakowa, a wraz z nią charakterystyczny, kolorowy bus.
Projekt DeutchWagen Tour realizowany jest przez Instytut Goethego w Polsce, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD), Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową oraz innych partnerów. Do projektu zgłosiła swoją szkołę mgr Monika Syzdek, nauczycielka języka niemieckiego, chcąc zwrócić uwagę uczniów na to, że można się uczyć języka niemieckiego w sposób nowatorski i ciekawy. Zaproszonych gości: przedstawicielkę Instytutu Goethego oraz Pana mgr Lecha Polaka wraz z grupą wychowanków powitał Pan Dyrektor Mariusz Pochroń.
Zniecierpliwionym i zaciekawionym uczniom technikum oraz zaproszonym szóstoklasistom przypadły do gustu niekonwencjonalne warsztaty, gry i animacje w języku niemieckim. Uczniowie często odnoszą wrażenie, że zabawa i nauka rzadko chodzą w parze. Zajęcia mogły im jednak udowodnić, że możliwa jest integracja niespokrewnionych na pozór aktywności. Nauka w taki sposób to naprawdę nic trudnego! Trwająca dwie godziny zabawa pochłonęła nie tylko prymusów, ale również uczniów, którzy potrzebują większej motywacji do nauki.
Młodsza grupa poznała zwroty grzecznościowe, kolory, słownictwo związane z pogodą, układała puzzle i uczestniczyła w zabawie z chustą animacyjną, szukając ryby „Woist der Fisch?”.Natomiast starsi uczniowie poznawali fakty o krajach niemieckojęzycznych, a następnie - w konkursie grupowym - uzupełniali kolaż przedstawiający Niemcy. Refleks, poprawność i praca w grupie były ważne przy wykonywaniu zadań,a nagrodą za intensywną, efektywną pracę były upominki.
Warsztaty prowadzone przez Panią Beatę Hadasz były włączone w ogólnoszkolne obchody Dnia Języków Obcych. Był on wspólną inicjatywą „językowców” oraz nauczycieli profilu gastronomicznego z Zespołu Szkół nr 3. Zorganizowane zostały konkursy plastyczne i językowe oraz quizy. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć skecze w języku angielskim odegrane przez grupę uczniów, jak również posłuchać utworów Straussa w wykonaniu szkolnych instrumentalistów. Kulinarna ekspozycja przygotowana przez młodzież pod opieką doświadczonego zespołu nauczycieli dodatkowo uzmysłowiła wszystkim, jak bogata jest kultura germańska i brytyjska. Na stołach pojawiły się tradycyjne dania i przekąski, których smak podkreśliła wyszukana i estetyczna dekoracja.
Znajomość języków obcych nie tylko umożliwia codzienną komunikację ludzi z całego świata, ale także otwiera spektrum możliwości na rynku pracy. Misją i celem edukacji jest uwrażliwienie młodzieży na potrzebę posiadania tej umiejętności, co właściwie oddaje charakter przedsięwzięć, których doskonałym przykładem jest projekt zrealizowany przez Zespół Szkół nr 3 w Jaśle.
Monika Syzdek
STATSTYKA:
Jesteś naszym 12858072 gościem.Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.