◄
Serdecznie zapraszamy 25 września do Dworu Karwacjanów na wernisaż Anny Słopnickiej - Dudek, Krystyny Kuźniarskiej, Danuty Poręby i Danuty Słyś - Tohl. Wystawa będzie prezentowana do 14 października 2020 roku.
„Cztery wizje natury”
Wystawa czterech gorlickich artystek związanych z Gorlicami, miejscem urodzenia i zamieszkania a zawodowo ze szkolnictwem i edukacją młodzieży. Trzy osoby w tym Panie Anna Słopnicka - Dudek, Danuta Poręba i Danuta Słyś - Tohl są absolwentkami wyższej uczelni pedagogicznej na wydziale wychowania artystycznego w Krakowie. Krystyna Kuźniarska jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim i Rzeszowie. Mimo czasochłonnej i wyczerpującej pracy przy artystycznej edukacji młodego pokolenia wszystkie Panie prowadzą aktywną działalność twórczą uczestnicząc w wystawach przeglądowych gorlickiego środowiska artystycznego, a także organizując wystawy indywidualne. Wystawę cechuje różnorodność i bogactwo plastycznej interpretacji natury a także wysoki, profesjonalny poziom artystyczny prezentowanych prac.
Anna Słopnicka – Dudek – gorliczanka, absolwentka LO im. M. Kromera w Gorlicach oraz Wydziału Wychowania Plastycznego w WSP w Krakowie. Od 1986 r. nauczycielka plastyki w gorlickich szkołach. Od wielu lat współpracuje z Dworem Karwacjanów w zakresie „lekcji muzealnych” dla młodzieży szkolnej. Uprawia głównie malarstwo pejzażowe i martwą naturę. Zaprezentowane prace powstały w bieżącym roku. Ich inspiracją było najbliższe otoczenie i trudny do zniesienia brak możliwości kontaktu z innymi.
Wystawy zbiorowe:
- doroczne przeglądy środowiskowe
- wystawa absolwentów WSP – galeria Zejście Kraków 1992
- spotkanie po latach - Czchów 2002
Krystyna Kuźniarska - jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Młp./Rzeszowie - klasy o specjalności formy użytkowe. Malarstwa uczyła się pod okiem wybitnej artartystki Janiny Ożóg-Czarnowskiej. Po szkole pracowała jako dekoratorka a następnie instruktorka d/s upowszechniania plastyki w gorlickim MOK. Od 1981 prowadzi działalność gospodarczą. Uczestniczyła w 3 plenerach i wystawach poplenerowych w gorlickim BWA oraz w Sędziszowie Młp. Cztery lata temu powróciła po blisko trzydziestoletniej przerwie do malowania i rysowania a tematyką jej prac jest przede wszystkim najbliższa okolica.
Danuta Poręba - jest absolwentką Liceum Plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem i Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie, gdzie uzyskała dyplom w pracowni malarstwa. Od wielu lat jest nauczycielem w gorlickiej „Czwórce”. Bierze udział w dorocznych wystawach gorlickiego środowiska plastycznego organizowanych w Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów”. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych w Jaśle, Bardejowie, Nowym Sączu oraz wystawie indywidualnej w Muzeum Regionalnym w Gorlicach. Prezentuje cykl obrazów w którym głównym motywem jest pejzaż, zachwyt nad przyrodą, urodą świata. W abstrakcyjnie przetworzonym pejzażu wielkim wyzwaniem jest nieustannie zmieniające się światło, kolor i przestrzeń.
Danuta Słyś - Tohl - urodzona 4 czerwca 1956 roku w Gorlicach. W latach 1971 - 1976 uczennica Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu . Studia w latach 1993 - 1998 w Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, Instytut Sztuki. Od 1977 plastyk w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Cepelia w Bieczu. Od 1985 roku pracowała z dziećmi i młodzieżą w Młodzieżowym Domu Kultury w Gorlicach, jako instruktor malarstwa, grafiki, oraz ceramiki. Obecnie na emeryturze. Działalność artystyczna od 1983 roku, udział w wystawach zbiorowych, oraz podróżach artystycznych gorlickiego środowiska plastycznego. Wystawy:2012 - Muzeum regionalne PTTK w Gorlicach, 2006 - Collages, 2003 - Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów, Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury, Dębica, 2003 - Sentymenty, Muzeum Regionalne, Biecz, 2001 Galeria Mestskego Kulturnego Strediska,Bardejov, Słowacja, 2000 - Galeria Stowarzyszenia Sztuka Podhalańska, Zakopane. Współautorka aranżacji i realizacji Gabinetu Figur Woskowych (I Wojna Światowa) w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach.
STATSTYKA:
Jesteś naszym 13422500 gościem.Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.