◄
„Językowe antidotum” - wykład połączony z promocją książki „Mniejszości i ich języki wobec kryzysu„wydanej przez Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową i Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Publikacja, stworzona wspólnie przez badaczy akademickich i ekspertów ze społeczności mniejszościowych, jest efektem projektu „Językowe antidotum” i ma pełnić rolę swoistego „pakietu antystygmatyzacyjnego”. Analizuje ona, z jednej strony, wpływ doświadczanej przez mniejszości etniczne dyskryminacji na ich zdrowie i dobrostan, w tym skutki pandemii dla tych grup, z drugiej zaś – korzyści płynące z zachowania rdzennych języków i silnej tożsamości etnicznej. W pracy zawarto praktyczne rekomendacje i rozwiązania mające na celu poprawę warunków funkcjonowania grup mniejszościowych w Polsce, wsparcie dla dążeń do zachowania ich języków i kultury, przeciwdziałanie dyskryminacji i stygmatyzacji oraz budowanie lepszych relacji między mniejszościami etnicznymi a grupami większościowymi.
Książka skierowana jest do szerokiego grona odbiorców: prawodawców i instytucji rządowych, instytucji edukacyjnych, samorządów, organizacji lokalnych, dziennikarzy, nauczycieli, studentów i aktywistów.
Prelegenci:
Dr hab. Helena Duć-Fajfer, prof. UJ, jest literaturoznawczynią, łemkoznawczynią, historyczką sztuki, redaktorką oraz poetką. Pełni funkcję kierowniczki Katedry Literaturoznawstwa Rosyjskiego w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była założycielką kierunku/specjalności filologia rosyjska z językiem rusińsko-łemkowskim na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, gdzie wykładała język, kulturę i literaturę łemkowską. W latach 2005-2014 reprezentowała Łemków w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Jej zainteresowania naukowe to: literatura a etniczność, literatura mniejszości etnicznych, dyskursy mniejszościowe, relacje międzykulturowe, antropologia literatury, rewitalizacja kultur i języków zagrożonych.
Prof. dr hab. Justyna Olko, jest historyczką, socjolingwistką i etnolożką. Pracuje na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową. Zajmuje się badaniem historii, kultury i języka Indian Nahua, problematyką języków mniejszościowych, różnorodnością językowo-kulturową, traumatyzacją i sprawczością grup rdzennych oraz wielojęzycznością. Jest zaangażowana w rewitalizację zagrożonych wymarciem języków mniejszości etnicznych. Dwukrotnie otrzymała grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. W 2020 została laureatką konkursu Falling Walls w kategorii nauk humanistycznych i społecznych za „burzenie murów między akademią i lokalnymi społecznościami na rzecz różnorodności językowej”. W 2013 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymała Burgen Fellowship Academia Europaea.
STATSTYKA:
Jesteś naszym 13422905 gościem.Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.