Polskie drogi do niepodległości - Bitwa Gorlicka


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmy



Polskie drogi do niepodległości - Bitwa Gorlicka


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2021-06-12 21:01 -+


Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915„, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów zapraszają serdecznie na wystawę muzealną pt. „Polskie drogi do niepodległości - Bitwa Gorlicka„, organizowaną w ramach obchodów Święta Małopolski 2021.

Polskie drogi do niepodległości - Bitwa Gorlicka
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2021-06-18 (piątek)
do 2021-07-21

Miejsce:
Kasztel w Szymbarku
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
Brak informacji.

„Bitwa Gorlicka” to jedna z najważniejszych operacji I wojny światowej na froncie wschodnim. W jej wyniku doszło do przełamania frontu rosyjskiego w Karpatach, a w późniejszych działaniach do zwinięcia się całej linii frontu rosyjskiego poprzez Lublin, Warszawę i Inflanty. W wyniku „operacji gorlickiej” Austro-Węgry odzyskały tzw. Galicję ze Lwowem aż do Tarnopola. Bitwa rozpoczęła się 2 maja 1915 roku. W skład obu walczących stron tj. państw centralnych Niemiec i Austro-Węgier oraz Rosji weszło kilka korpusów armii innych, 210 tys. żołnierzy po stronie państw centralnych, oraz 70 tys. Rosjan. Siły te zgrupowane były na 30km odcinka frontu od Gorlic do Tuchowa. W wyniku bitwy zniszczone zostały Gorlice ( 70% zabudowy ) oraz poległo ponad 20tys. żołnierzy. Ofensywa państw centralnych rozpoczęta pod Gorlicami zakończyła się odbiciem Twierdzy Przemyśl i ustabilizowaniem frontu pod Tarnopolem. W wyniku ofensywy armia rosyjska straciła około 1,5 mil. żołnierzy w większości wziętych do niewoli. Po „Bitwie Gorlickiej” Imperium Rosyjskie utraciło zdolność podjęcia inicjatywy strategicznej do wybuchu rewolucji październikowej.

„Patrząc na losy I Wojny Światowej, patrząc na znaczenie jakie dla tej wojny miała Bitwa Gorlicka, a w efekcie jakie znaczenie miała dla odzyskania przez Polskę Niepodległości, mogę śmiało powiedzieć, że Ci, którzy tutaj polegli, w tym nasi słoweńscy przyjaciele, przyczynili się do odzyskania przez Polskę Niepodległości. I za to oddajemy im hołd. Wielka cześć i chwała bohaterom Bitwy Gorlickiej!..„
Andrzej Duda
Prezydent RP



Muzea Domowe definiowane są jako prywatne zbiory pamiątek o ponadlokalnym znaczeniu historycznym, których właścicielami są m.in. osoby fizyczne, szkoły, stowarzyszenia, parafie a także ośrodki kultury. W tego rodzaju muzeach gromadzone są zbiory, które zamierza się uratować przed zniszczeniem. Muzea Domowe to przede wszystkim możliwość udostępniania prywatnie zgromadzonych kolekcji dla szerszej grupy odbiorców. Tematem Muzeów Domowych zajmuje się Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, w którego siedzibie w maju 2019 r. zorganizowane zostało XII Międzynarodowe Forum Muzeów Domowych. Stąd też pojawiła się w Województwie Małopolskim inspiracja, aby zająć się tematem Muzeów Domowych zlokalizowanych na terenie Małopolski. Obecnie przygotowywany jest zamiar realizacji nowego projektu pn. „Muzea Domowe a ożywienie tożsamości w społecznościach lokalnych Małopolski”. Pomysł na realizację w/w projektu wynika z zapisów projektowych Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego 2030, które obejmuje: Ożywianie potencjałów drzemiących w społecznościach lokalnych, w tym na terenach peryferyjnych np. górskich, poprzez inicjatywy kulturalne, m.in. organizowanie muzeów domowych i ekomuzeów. Intencją pomysłodawców projektu jest rozeznanie potrzeb tzw. Muzeów Domowych i instytucjonalne zaangażowanie się we wsparcie ich działalności.
Muzeum Domowe pn. „Izba Pamięci - Gorlice 1915” Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915, działające od 2 lat w naszym mieście, jest współorganizatorem wystawy „Polskie drogi do niepodległości - Bitwa Gorlicka„.


#Kasztel w Szymbarku #Szymbark #Muzeum #Historia #Kultura

fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 12867604 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.