◄
6 maja, w poniedziałek o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach odbędzie się oficjalne otwarcie nowej wystawy czasowej. Tym razem swoje fotograficzne prace zaprezentuje Andrzej Piecuch.
Autor ekspozycji jest gorliczaninem, wieloletnim aktywnym działaczem tutejszego Oddziału PTTK. Od lat zajmuje się inwentaryzacją zabytków powiatu. Pasjonuje się pieszą turystyką górską, fotografią i historią regionu. Jest także honorowym przodownikiem turystyki górskiej, przewodnikiem beskidzkim, górskim i terenowym oraz pilotem wycieczek. Andrzej Piecuch jest także autorem i współautorem licznych publikacji o regionie. W 2002 r. otrzymał wyróżnienie Mosty Starosty za wybitne osiągnięcia w dziedzinie propagowania, dokumentacji i opieki nad zabytkami ziemi gorlickiej, natomiast w 2006 r. dyplom marszałka województwa małopolskiego za wkład w rozwój i promocję turystyki w województwie małopolskim.
Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie przybliżające piękno i różnorodność tzw. Beskidu Gorlickiego.
Beskidem Gorlickim potocznie nazywa się zachodnią część Beskidu Niskiego, położoną na południe od Gorlic. Niektóre jego fragmenty są dziś najdzikszymi zakątkami polskich Karpat. W każdej miejscowości tego regionu na turystów czekają liczne zabytki, w tym te wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Niezapomnianych wrażeń dostarczają rozsiane, wspaniale zaprojektowane cmentarze z I wojny światowej. Częstym widokiem są też krzyże, kapliczki i figury przydrożne autorstwa ludowych kamieniarzy oraz artystów cechowych. W krajobrazie można jeszcze gdzieniegdzie wychwycić dawne łemkowskie domy zwane chyżami i ciekawe spichlerze. Na szczególną uwagę zasługują również atrakcje geologiczne. Są wśród nich jeziorka osuwiskowe np. Beskidzkie Morskie Oko w Szymbarku, stawki na osuwisku Czartoryje w Bodakach i na stokach Magurycza Dużego. Do niezwykle ciekawych należą objęte ochroną skały w rezerwacie „Kornuty” nad Bartnem, wodospady na potoku Wołosiec i jego dopływach w Dragaszowie – Ropicy Górnej. Można też podziwiać odsłonięcia fliszu karpackiego na rzece Ropie w Hańczowej i Łosiu oraz przełomowe odcinki rzeki Sękówki.
Na ekspozycji zaprezentowany zostanie ponadto przykład tzw. hieroglifu prądowego.
Wystawa „Uroki Beskidu Gorlickiego w fotografii Andrzeja Piecucha” dostępna będzie już od 1 maja w ramach Dni Otwartych Muzeum.
W dniach 1-5 maja w godz. 10.00 - 17.00 wstęp do Muzeum będzie bezpłatny.
Oba wydarzenia: wystawa oraz Dni Otwarte Muzeum są współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Miejskiego w Gorlicach.
Źródło: Muzeum Regionalne PTTK
STATSTYKA:
Jesteś naszym 13433904 gościem.Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.