◄
Dobrynia to niewielka wieś malowniczo położona na granicy Pogórza Jasielskiego i Beskidu Niskiego. Należy do gminy Dębowiec. Sąsiaduje z następującymi miejscowościami: od północy z Duląbką, od południa z Kłopotnicą, od wschodu z Zawadką Osiecką
, a od zachodu z Wolą Cieklińską. Położone najbliżej Dobryni miasto to Jasło. Leży około 16 kilometrów na północ od niej.
Dobrynia liczy około 160 numerów i 520 mieszkańców. Ci ostatni zajmują się głównie rolnictwem i hodowlą bydła. W okolicy wioski nie ma żadnej rzeki, jedynie potok Kłopotnica przepływa przez miejscowość o tej samej nazwie. Do Dobryni należy 40 hektarów pól i 10 hektarów lasów.
We wsi stoi kościół p. w. Podwyższenia Krzyża. Został on wybudowany w 1989 roku, a poświęcony w 1993. Należy do parafii Cieklin. W Dobryni znajduje się także wiele zabytkowych kapliczek i krzyżów:
Kapliczka „święty Jan”, przy której chowano ludzi zmarłych na cholerę. W jej wnętrzu znajduje się kamienna figura przedstawiająca świętego Jana Nepomucena i trzy zabytkowe obrazy. 200-Letnia kapliczka z figurą Matki Boskiej Tarnowieckiej, w której w czasie wojny schroniła się żydówka z dzieckiem. Kapliczka na Podomku, niewiadomo, kiedy została zbudowana, w środku jest figura Matki Bożej Różańcowej. W polach stoi krzyż, ustawiony około 100 lat temu, w intencji spokoju duszy chłopa, który zamarzł na tym miejscu, wracając w zimie z Osieka do Dobryni. Jest też krzyż upamiętniający śmierć trojga małych dzieci, które zginęły w pożarze domu, około 150 lat temu. Na miejscu starego krzyża stoi obecnie nowy, gdyż poprzedni uległ zniszczeniu.W 1883 roku została ustawiona kapliczka z kamiennych brył. Figurkę z drewna, przedstawiającą P.Jezusa skradziono, obecnie jest tam gliniana figurka Dzieciątka Jezus z podniesioną rączką. Przy wjeździe do wsi stoi krzyż z metalowych rurek, z blaszaną obwolutą otaczającą wizerunek Pana Jezusa Krzyż wykonany przez pracowników Naftobudowy-Jasło z okazji ukończenia gazyfikacji wsi.
Szkoła w Dobryni powstała jeszcze przed drugą wojną światową. W 1954 roku dobudowano połowę budynku. W czasie wojny szkoła służyła za szpital polowy. Obecnie jest wyremontowana i znacznie powiększona.
Strona Szkoły Podstawowej w Dobryni
www.sp-dobrynia.pl
W 1946 roku została założona Ochotnicza Straż Pożarna, która działa do dzisiaj. Wodociągi zostały doprowadzone w 1965 roku, prąd w 1967roku, a gaz w 1992 roku.
Dobrynia jest bardzo zaciszną miejscowością, nigdy nie ma tu powodzi, burz, czy huraganów. Zawdzięcza to swojemu położeniu. Tylko kilka razy zdarzył się tu pożar. Poza tym maksymalny spokój.
Natalia Leśniak
~ morfi: 40h pola to jakiś błąd sie tutaj wkradł i z tymi rolnikami to przesada policzył by na palcach
Dodano: 2014-11-22 16:33:00 OdpowiedzSTATSTYKA:
Jesteś naszym 13419603 gościem.Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.