◄
W sobotę 14 maja 2016 r. od godziny dziewiętnastej do drugiej już w niedzielę zwiedzano Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie.
W tym roku organizując Noc Muzeów chciałem przybliżyć mniej znane zbiory naszego muzeum. Mało kto wie, że poza bogatą kolekcją narciarską cieklińskie muzeum posiada ciekawe eksponaty lotnicze. Kolekcja lotnicza została pozyskana w 2008 roku przez Gminę Dębowiec wraz z pamiątkami narciarskimi Józefa Kusiby w celu utworzenia nowej placówki muzealnej.
Impreza rozpoczęła się zgodnie z planem, mimo złej pogody Michał Czechowicz wykonał lot dronem na placu przed Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Cieklinie, który obserwowali przybyli goście. Dalsza część prezentacji Michała odbyła się w sali muzealnej po oficjalnym otwarciu i przywitaniu uczestników tego nocnego spotkania. Temat lotniczy zainteresował nie tylko mieszkańców naszej gminy, przyjechali do nas również mieszkańcy Jasła, Rzeszowa i Pagorzyny (gm. Lipinki). Dużą niespodzianką był przyjazd prawnuka Stanisława Barabasza Pana Bogusława Dvořáka wraz z małżonką Stanisławą z Zakopanego.
Do wykonania quadrocoptera wykorzystuje się najnowszą technologię lotniczą i elektroniczną. Prowadzący pokazał nam z jakich podzespołów składa się dron i szczegółowo przedstawił zasadę ich działania. Wyjaśnił zjawisko piezoelektryczne oraz efekt Coriolisa. Poznaliśmy zasadę działania żyroskopu elektronicznego oraz komunikacji pomiędzy poszczególnymi podzespołami: PWM, I2c, Anolog FPV. Michał zajmuje się również programowaniem C++, które jest szeroko stosowane w różnych urządzeniach sterowanych mikroprocesorem, między innymi też w dronach. Na koniec można było z bliska obejrzeć drona i prezentowane podzespoły. Było wiele pytań i oglądanie filmów, które Michał udostępnia na internetowych kanałach SQ8NGS i TECH. Po emocjach techniczno-elektronicznych była przerwa na poczęstunek i zwiedzanie wystawy ilustracji książkowych autorstwa Joli Richter-Magnuszewskiej pt. „Z Innej Bajki”.
Prezentacja pt. „Między ziemią a niebem” przybliżyła nam zasłużoną dla naszego muzeum postać Józefa Kusiby i rozpoczęła drugą część lotniczego spotkania w której poznawaliśmy ciekawe historie polskiego lotnictwa. Za pośrednictwem serwisu YouTube obejrzeliśmy filmy: „Epitafium dla Orłów” - dokument poświęcony Franciszkowi Żwirce i Stanisławowi Wigurze, którzy stali się symbolami lotnictwa II Rzeczpospolitej oraz „Ci cholerni cudzoziemcy - Polacy w bitwie o Anglię” - Przemilczana historia Bitwy o Anglię. Opisuje losy polskiego dywizjonu 303. Dobrze zrealizowana, poruszająca niewygodne dla Anglii fakty z okresu II wojny światowej, Nakręcona przez brytyjski Chanel 4 w 2009. Serial został zablokowany do wyświetlania w UK i Irlandii.
~ adamus: Byłam, widziałam. Jestem dumna, że moja rodzinna miejscowość posiada takie muzeum. Polecam wszystkim. Warto odwiedzić.
Dodano: 2016-05-19 21:41:26 OdpowiedzSTATSTYKA:
Jesteś naszym 12854232 gościem.Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.