◄
Identyfikatory, kamery rejestrujące każdy krok, rozpoznające człowieka po chodzie, patrole na ulicach, podsłuchy, monitorowanie odwiedzanych stron internetowych, zakaz zgromadzeń, niewyjaśnione zniknięcia osób, zakaz krytyki władzy i właściwie zakaz posiadania swojego
zdania, świat, w którym najdrobniejsze odstępstwo od ustalonego – najlepiej przez władze rytmu dnia już jest postrzegane za przestępstwo - oto świat siedemnastoletniego Marcusa z powieści Mały Brat Cory'ego Doctorowa. Jak żyć w takim świecie? Czy łatwo? Kto ma rację – ci, którzy zgadzają się z coraz większą kontrolą ich życia, czy ci, którzy się temu sprzeciwiają? Czy bunt jest zależny od wieku? W jakim stopniu nas można dziś skontrolować i wyśledzić – telefony komórkowe, karty płatnicze, serwisy społecznościowe, różnego rodzaju bilety i karty wstępu. Czy zdajemy sobie z tego sprawę? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy młodzieżowego DKK w Cieklinie na spotkaniu, które odbyło się 19 grudnia.
W ten zupełnie paranoidalny świat Doctorow wplótł wątki, które nieodmiennie łączą się z młodzieżą, w każdym miejscu i w każdym czasie. Jest więc ta pierwsza wielka miłość, dla której człowiek jest w stanie poświęcić wszystko. Są przyjaźnie - te stare, potrafiące przetrwać największy zgrzyt i te które niszczy pierwsze lepsze potknięcie i wreszcie zupełnie nowe, zawiązane w niejako z konieczności. Jest wiara, że się potrafi zmienić świat i przekonanie, że nie można się poddawać. Ponadto mnóstwo czatowania, szyfrowania, spiskowania, szpiegowania,gier ulicznych .
Jest to idealna książka dla maniaków komputerowych, którzy nie tylko siedzą przed komputerem, ale chcą się jak najwięcej o nim i o rzeczach z nim związanych dowiedzieć. Polecam ją też każdemu, kogo ciekawią systemy bezpieczeństwa.
Maciek
Połączenie książki psychologicznej z historią z życia przeciętnego nastolatka. Porusza wiele problemów – władzy, potrzeby prywatności i chęci pokazania swojej indywidualności, buntu, przyjaźni i pierwszej miłości. Idealna dla tych, którzy chcą się wyróżnić między innymi i w książce szukają czegoś więcej niż tylko banalnego romansu. Bardzo podobał mi się fragment o grach typu LARP.
Anita
Jest świetna. Polecam.
Konrad
Książka opisuje problemy młodzieży zniewolonej przez władze po ataku terrorystycznym. Dorośli im nie wierzą i uważają, że działania rządu są słuszne. Młodzi ludzie nie zgadzają się z tym i buntują się. Są zdani na siebie samych. Polecam ją fanom świata komputerowego oraz miłośnikom sensacji.
Tomek
~ Eliza: A ja wcale nie czuję się zaskoczona, w młodych trzeba się wsluchać, a my najczesciej wpuszczamy jednym, a wypuszaczamy drugim uchem nie zastanawiając się co nam chcą przekazać.
Dodano: 2011-12-25 01:52:06 Odpowiedz~ zaskoczony: ale ta młodzież poważnie wypowiada się na temat tej książki aż mnie zainteresowała!
Dodano: 2011-12-21 20:12:51 OdpowiedzSTATSTYKA:
Jesteś naszym 13420654 gościem.Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.