◄
1 listopada jest dniem radości, a nie żałoby. Dzień ten wielu kojarzy przede wszystkim z odwiedzaniem cmentarzy, modlitwą za zmarłych i zapalaniem zniczy na grobach. Niektórzy nawet nazywają ten dzień „Świętem Zmarłych”.
Kościół katolicki w tym dniu uroczyście świętuje znanych i anonimowych świętych.
Początki święta sięgają IV w. W Antiochii czczono wtedy pamięć o wielu bezimiennych męczennikach, których wspominano w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. W Rzymie w VII wieku papież Bonifacy IV poświecił dawny Panteon i uczynił go kościołem ku czci Bogurodzicy oraz wszystkich Męczenników. Polecił przy tej okazji umieścić tam kamienie przywiezione z katakumb chrześcijańskich męczenników. Z rocznicą tych wydarzeń związane było rzymskie święto Wszystkich Świętych. Czczono wtedy jedynie Maryję i męczenników. W późniejszych wiekach dołączono kult „wszystkich doskonałych Sprawiedliwych”.
Papież Grzegorz III w 731 r. przeniósł tę uroczystość z 13 maja na dzień 1 listopada. Powodem były prawdopodobnie trudności z wyżywieniem rzesz pielgrzymów przybywających do Rzymu na wiosnę. W 837 r. Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół.
Od kilkunastu lat w Polsce, przed cmentarzami prowadzone są kwesty. W tym roku były prowadzone też w Cieklinie i Dębowcu. Na dębowieckim cmentarzu dzięki ubiegłorocznym zbiórkom odnowiono kilka nagrobków. W tym roku zbierano pieniądze na renowację Kaplicy Cmentarnej.
W Cieklinie Kosynierzy po raz trzeci zorganizowali kwestę na ratowanie niszczejących, starych nagrobków na naszym cmentarzu. Ich staraniem został częściowo odnowiony nagrobek Bolesława Fiałkowskiego. Pomalowano ogrodzenie i napisy na tablicy.
~ ?????????: Wszystko ok, pięknie ładnie ale dlaczego tak mało konkretów? Ile zebrali kosynierzy na kwestach? Jakie nagrobki chcą odnawiać? Ile zebrali podczas zbiórki po domach rozprowadzając kalendarz? Ile kosztowało wydanie kalendarza (tak kiepskiego)? Ciekawe dlaczego na kwestach tak słabo a z kalendarza tak super i takie świetne poparcie? I tak można by pytać... Mam nadzieje ze moje pytanie nie zostanie bez odpowiedzi.
Dodano: 2012-11-10 12:44:36 Odpowiedz~ CIEKIEL: - kwesta w Cieklinie nie trwa od 3 lat - z każdej kwesty w Cieklinie jest to kwota która nie powala z nóg jak to ma miejsce w innych większych miejscowościach ( 700-1ooo zł.)więc w naszym przypadku trzeba zbierać ziarnko do ziarnka ... by odnowić jakiś pomnik, a ile to kosztuje to niech każdy sam się dowie zanim zacznie krytykować i niech popatrzy na siebie jaki wkład ze swej strony dał - czy przynajmniej w jakiś sposób poparł od siebie tą inicjatywę ...? proponuję aby na następną kwestę prócz strażaków i kosynierów zaangażować koło gospodyń wiejskich i młodzież szkolną pod kierownictwem tych którzy ośmielają się krytykować kwesty - niech ci krytykanci zaczną robić coś pozytywnego dla wsi a efekty pracy same przyjdą prędzej lub póżniej...STRAŻACY I KOSYNIERZY ZAPRASZAJĄ DO WSPÓŁPRACY!!!!!!
Dodano: 2012-11-09 12:50:31 Odpowiedz~ gość: do "ciekaw". Faktycznie, zastanawiające. Ale co autor artykułu poradzi na to że tak niewiele zrobili za zebrane pieniądze. No, chyba że pozostałe inwestycje trzymają w tajemnicy
Dodano: 2012-11-04 16:55:55 Odpowiedz~ ciekaw: Artykuł w części dotyczącej kwest na cmentarzach, lakoniczny. Wynika z tego ze w Cieklinie na puszkę farby trzeba organizować kwesty aż przez trzy lata?
Dodano: 2012-11-03 21:41:30 Odpowiedz~ krytyk: Jeszcze Kosynierzy kwestowali na cmentarzu w Cieklinie/ biznes jest biznes/ Proszę dopisać to w artykule!! hehehe
Dodano: 2012-11-02 10:26:21 OdpowiedzSTATSTYKA:
Jesteś naszym 13432043 gościem.Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.