◄
W należącym do spółki PKP Cargo Sekcja Utrzymania i Taboru w Jaśle reaktywowano naprawy wagonów na poziomie średnim P4 oraz na poziomie głównym czyli P5, oznaczającym pełny zakres remontu wagonu wraz z dopuszczeniem do ruchu.
W tej sprawie w dniu 9 października br. w zakładzie zorganizowano konferencję prasową z udziałem polityków, samorządowców, prezesa dyrektora spółki oraz związkowców, dzięki którym zakład przeznaczony do likwidacji nie tylko wznowił działalność , ale planuje inwestycje, zmierzające do zwiększenia mocy przerobowej.
Zakład z długoletnią tradycją najtrudniejsze chwile przeżywał w latach 2014 i 2015, gdy z powodu braku woli politycznej poprzedniej koalicji PO-PSL rozpoczęto wygaszanie produkcji oraz zwalnianie pracowników. Decyzję tę tłumaczono spadkiem ilości przewozów oraz ich nieopłacalnością na południu Polski. Zakład dzięki ogromnemu zaangażowaniu parlamentarzystów przede wszystkim Posła RP Bogdana Rzońcy Przewodniczącego Komisji Infrastruktury i Budownictwa oraz Senator Alicji Zając przetrwał.
Jak relacjonuje Prezes Zarządu PKP Cargo Maciej Libuszewski: „Nie tylko reaktywujemy, ale inwestujemy”. Obecnie w zakładzie zatrudnionych jest 65 pracowników , ale zapotrzebowanie jest dużo większe. W Jaśle wykonywane są najcięższe naprawy wymagające od pracowników wysokich kwalifikacji. Przyszłością jest malarnia, której powstanie będzie możliwe, gdyż na inwestycje w samym Jaśle, Cargo chce przeznaczyć kilka milionów złotych.
Dyrektor Południowego Zakładu Spółki Cargo Adam Banaszak zapewnia, że: „Ruszył rynek kolejowy, a Cargo bije rekordy przeładunkowe”. Co za tym idzie wzrasta zapotrzebowanie na naprawy średnie na poziomie P4 i P5. W bieżącym roku przez okres 8 miesięcy w zakładzie dokonano napraw bieżących prawie 5 tysięcy wagonów. Niestety w związku ze zwolnieniami w latach 2014 i 2015 w zakładzie brakuje wykwalifikowanych pracowników.
Starosta Jasielski Adam Pawluś zapewnia, że powiat wychodzi naprzeciw tym zapotrzebowania. W Powiatowym Urzędzie Pracy prowadzone są szkolenia w ramach zwalczania bezrobocia. Obecnie na takim szkoleniu możliwość zdobycia kwalifikacji spawaczy i tokarzy otrzymało 9 osób. Wyraża również nadzieję, że dzięki kolejnym inwestycjom zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników będzie wzrastać, a bezrobocie w powiecie spadnie poniżej 10 procent.
STATSTYKA:
Jesteś naszym 13434013 gościem.Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.