◄
Wkrótce rozpoczną się ferie zimowe. Dla uczniów będzie to czas beztroski i wypoczynku. Niektórzy wyjadą na zimowiska, do rodziny, wielu pozostanie w domach.
Andrzej Bargiel to narciarz ekstremalny, ski alpinista, jedyny na świecie człowiek, który zjechał na nartach z ośmiotysięczników: Sziszapangma, Manaslu, Broad Peak.
Film z kronik kinowych Polskiej Agencji Telegraficznej z listopada 1938 r. Prezentuje on trening polskiej drużyny narciarskiej, przed zawodami FIS w Zakopanem w lutym 1939 r.
Był rok 1980 a dokładnie 28 luty, zima już się kończyła ale nadal były idealne warunki narciarskie. Były to lata rozkwitu narciarstwa na ziemi krośnieńskiej.
Znamy już tegorocznych zwycięzców plebiscytu na Najlepszą Stację Narciarską w Małopolsce. W Ośrodku Narciarsko-Rekreacyjnym „Ryterski Raj” w Rytrze odbyła się uroczysta gala na zakończenie XI edycji przedsięwzięcia.
„... Był człowiekiem szlachetnym i prawym, miał kryształowy charakter. Nie popełnił nigdy jakiegoś niegodnego czynu. Miał wysoko rozwinięte poczucie sprawiedliwości i tą etyką kierował się przez całe życie. ( … ) Przy tym był nadzwyczaj dowcipny”,
Chamonix jest popularnym ośrodkiem sportów zimowych we Francji. Znajduje się tam najwyższy szczyt Alp czyli Mont Blanc, góra ta posiada specyficzne atuty dla alpinistów. W latach 1945-2005 w Chamonix mieszkał znany polski narciarz Tadeusz Wowkonowicz "Teddy".
Był zięciem prezydenta RP prof. Ignacego Mościckiego, prezesem Polskiego Związku Narciarskiego w latach międzywojennych i wybitnym działaczem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Życiowym jednak jego pomnikiem stała się kolejka na Kasprowy Wierch.
Legenda południowej ściany Zamarłej Turni. Narciarz i wspinacz. Taternik i fotograf. Człowiek gór. Zakopiańczyk z wyboru, nie z urodzenia. Ale jedno określenie jest od tych wszystkich ważniejsze.
Dawni tatrzańscy freerajderzy w akcji. Fragmenty filmu "Biały ślad" z 1932r. Reprezentował on Polskę na I Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1932 r. i otrzymał tam wyróżnienie za zdjęcia.
Dzieła Olgi Boznańskiej można podziwiać w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach Olga Boznańska (1865-1940) należy do grona najwybitniejszych indywidualności sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku, a na pewno najważniejszej i najbardziej konsekwentnej artystki tego czasu. Jej dzieła można podziwiać w Gorlicach do 20 października 2024 r.
Relacja z mikołajkowego spotkania zorganizowanego przez KGW Cieklin Wczoraj po godzinie 17 w Cieklinie odbyło się wyjątkowe spotkanie mikołajkowe dla osób starszych i samotnych, zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich przy wsparciu Fundacji Biedronka. Wydarzenie to miało na celu nie tylko umilenie czasu seniorom, ale także integrację społeczności lokalnej.
STATSTYKA:
Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.