◄
Serdecznie zapraszamy w piątek 21 października 2022 r. o godz. 18:00 na wernisaż wystawy rzeźby pt. „Przestrzeń dialogu” Andrzeja Zwolaka. Wystawa będzie prezentowana do 23 listopada 2022.
Szczególne zaproszenie kierujemy do seniorów, gdyż rok 2022 został uznany przez Radnych Województwa Małopolskiego „Rokiem Seniora i Solidarności Międzypokoleniowej„.
Andrzej Zwolak - urodzony 26 lipca 1957 r. w Baligrodzie. W latach 1979 – 1984 studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego. Profesor zwyczajny ASP. W latach 2002 – 2008 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Rzeźby. Kierownik Katedry Rysunku w latach 2009 – 2016. Zajmuje się rzeźbą, małą formą rzeźbiarską i rysunkiem. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Krakowa, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP , złotym Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Twórca pomników i rzeźb w Jaworznie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Szklarach koło Krakowa, w Krakowie, Katowicach, w Osieku koło Tarnobrzegu. Autor wielu okolicznościowych tablic i medali. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
„...To niezgłębiona otchłań ontologiczna, labirynt indywidualnych uczuć i przemyśleń. Artysta poprzez te rzeźby przywołuje nam przed oczy w bardzo oszczędny sposób, aczkolwiek poprzez rozmiary kompozycji, dobitnie, podstawowe pytanie o przemijaniu i odchodzeniu. Jestem pewny że Profesor Andrzej Zwolak w swoich pracach rzeźbiarskich zapisując swój czas, pragnie dociec i pokazać kreatywne oblicze prawdy, którą się przeżywa, a która często kryje się pod maską konformizmu na okoliczność. Najbardziej jest to widoczne w kompozycji „od A do XYZ”. To czas przeszły. Fragment wspomnień po mnie, po tobie, po kimś, o którym się jeszcze pamięta. Pomimo że mgła nieubłaganie biegnącego czasu, zasnuwa swoim welonem barwność i kolorystkę każdej minionej osobowości czy to tej najbliższej czy znanej tylko na jakąś okoliczność, to jednak pozostaje nam zawsze we wspomnieniach jakiś zunifikowany zarys. Poczekalnia w której się znajdujemy, milknie. Pozostają mało ważne przedmioty, które zasnuwający dym zapomnienia spopiela przetwarzając je w symboliczne milczące gadżety...„
prof. Czesław Dźwigaj
STATSTYKA:
Jesteś naszym 14216731 gościem.Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.