Finisaż wystawy „Salut Vincent!”


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmy



Finisaż wystawy „Salut Vincent!”


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2019-07-19 13:32 -+


Finisaż wystawy 29 lipca 2019 roku (poniedziałek) o godzinie 18.00 / oficyna dworska przy Kasztelu w Szymbarku. Zapraszamy!

Finisaż wystawy „Salut Vincent!”
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2019-07-05 (piątek)
do 2019-07-30

Miejsce:
Kasztel w Szymbarku
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
Brak informacji.

Salut Vincent!
W maju ubiegłego roku zadzwonił do mnie Krzysiek Bojarczuk z Nowego Sącza. Właśnie dobiegała końca wystawa Jego prac w sądeckim Sokole. Spotkali się tam z Markiem Olszyńskim, naszym wspólnym kolegą, Krzyśka ze studiów na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP, moim z podkarpackiej, plastyczno-środowiskowej, dobrej znajomości…”Chcemy zrobić wystawę we trójkę, razem z tobą, będzie fajnie,…w Oficynie Dworskiej w Szymbarku, …co ty na to?”
Nie potrzebowałem wiele myśleć, koledzy to koledzy, mają za sobą kawał dobrej roboty, zatem okazja żeby samemu się trochę „podciągnąć”… Poza tym miejsce do wystawy znakomite, moje ulubione! OK. Ale co pokazać? Tak z marszu, to co przed chwilą odłożone, jeszcze ciepłe, czy może inaczej? Jakoś w tym czasie obejrzałem głośny film „Twój Vincent”, animacja „od środka” obrazów van Gogha. Przeżycie mocne, dla mnie przynajmniej. Wróciły najdawniejsze fascynacje, młodzieńcze inspiracje, zapatrzenia, lektura znakomitych listów do brata, późniejsze podróże na południe Francji do miejsc prawdziwych, dotkniętych okiem i stopą malarza. No i moje ówczesne bezpośrednie inspiracje Jego autoportretami, do których w różnym czasie i z różnymi dyspozycjami formalnymi wracałem…Ostatnio całkiem niedawno, trochę z przypadku, z rozpędu niejako, na marginesie zamówienia tematu a propos, które złożył mi mój szkolny kolega Piotrek Burger. Powstał wówczas nie jeden a ku mojemu zdziwieniu, 20 kolejnych obrazów, interpretacji…
Zajrzałem do Wikipedii, hasło : Vincent van Gogh, holenderski malarz, data śmierci – 29 lipca, 1890 Ouvers sur Oise, Francja. A gdyby tak,… 129 lat po odejściu Vincenta otworzyć zadedykowaną mu wystawę w Szymbarku, 1699,5 km (17godz.24min) od Auvers jak podaje Google Maps. Trzech malarzy z południa Polski?...Zabawiłem się liczbami: 29+7 = 36. 3+6 = 9. 9 : 3 = 3. Dobrze więc, wskazanie na trójkę, cyfra nie byle jaka, choć ona sama w dacie się nie pojawia. Może właśnie dlatego jest to jakiś ukryty sygnał…Zadzwoniłem do Marka i Krzyśka. (?), Może być?.. Małe zaskoczenie ale tylko przez chwilę. Jest zielone światło, semafor w górę ! Robimy!!! Marek jak to Marek, żartuje, że na wernisażu podamy czerwony barszczyk z uszkami!
Tak to wyglądało, taki był początek, reszta to robota w pracowni, inne bieżące sprawy. Każdy z nas miał po drodze swoje wcześniejsze zobowiązania, terminy , plany. Otworzyliśmy drogę tej wystawie nie zakładając nic ponad kierunek dedykacji, tak od serca raczej, trochę w hołdzie, trochę z sentymentu do mitologii własnych dawnych a może całkiem aktualnych wyobrażeń o losie zaplątanym nadwrażliwców, z pokorą dla świętości malarstwa i jego misji specjalnej jak to się mówi „dla nas i całego świata”. Tego świata…
Jeśli sztuka jest religią wiernych dochowujących tajemnicy rzeczywistości jawnej i ukrytej, bez niebieskiej nagrody i bez ziemi obiecanej, jeśli ma swoich świętych, charyzmatyków obsesyjnie poszukujących piękna i potykających się o prawdę, natchnionych Franciszków gadających z ptakami, niestrudzonych i głodnych nie wiadomo czego, wysokogórskich wspinaczy bez asekuracji, do których bez wątpienia należał udręczony Vincent, to my skromni wikariusze malarskiego rzemiosła z dalekiego kraju, robiąc tą wystawę, pragnęliśmy dokonać prostego aktu wiary w sens Jego trudów i błogosławionej gonitwy. Podłączyć się do biegu, lub choćby tyko z wyciągnięta szklanką wody przy trasie stanąć i może samemu nabrać trochę siły… Zrobiliśmy to z podziwu dla Jego wytrwałości i wewnętrznego blasku, także blasku w oczach.
Piotr Wójtowicz

Krosno, czerwiec 2019

Wikisłownik, Salut: zbawienie, ratunek, ukłon, pokłon, pozdrowienie, ocalenie.

Krzysztof Bojarczuk
Urodziłem się 10 marca 1961 roku w Radzyniu Podlaskim. W 1981 roku ukończyłem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Przez dwa lata studiowałem na Wyższej Szkole Pedagogicznej kierunek Wychowanie Plastyczne. W latach 1983 – 1989 studiowałem na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni miedziorytu profesora Stanisława Wejmana obroniłem w 1989 roku. Byłem kilkakrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Maluję, rysuję, fotografuję, czytam, myślę, przeżywam.
Pierwsze wakacyjne doświadczenia plastyczne przeżywałem we wsi rodzinnej mojej mamy, w Rowinach, na południowym Podlasiu. Młodzieńcza wolność, beztroska i nonszalancja wyzwalały pierwsze rysunki na piasku, drzwiach i ścianach zabudowań gospodarczych dziadków i stalinowskich kalendarzach rolniczych. Obserwacja płaskiego pejzażu, chmur na ogromnym niebie, prostej linii horyzontu pozwalały popaść w zadumę i melancholię. Tak we mnie rodził się artysta.

Marek Olszyński
Urodzony w 1963 r. Uczeń zmarłego artysty - malarza Wiktora Śliwińskiego - nauczyciela w jarosławskim „Plastyku„. Dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1989 roku na Wydziale Grafiki. Stypendysta Ministerstwa Kultury w 1992 roku.
Nauczyciel przedmiotów plastycznych w jarosławskim PLSP - w latach 1995-2003. Nauczyciel akademicki w kilku szkołach artystycznych: ASP Kraków (1990-1991), PWSZ Sanok (2002-2006), WSP Rzeszów - od 1998 roku obecnie pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie pełni funkcję Prodziekana ds. Promocji i Rozwoju.
Przez wiele lat był asystentem i współpracownikiem nieżyjącego już profesora Włodzimierza Kotkowskiego w krakowskim ASP, ISP w Rzeszowie, a następnie na WS UR. Obecnie - jako profesor UR - prowadzi tam dyplomujące pracownie: Multimedialną oraz Druku Płaskiego i Litografii.
Działalność artystyczna w zakresie grafiki, rysunku, malarstwa oraz technik mieszanych. Członek rzeszowskiej grupy artystycznej „Na Drabinie„, Towarzystwa Literacko-Artystycznego „Fraza” oraz ZPAP (do 2017 roku), w którym pełnił funkcję prezesa Okręgu Rzeszowskiego w latach 2012-2014. Od 1983 uczestniczył w ponad 300 wystawach indywidualnych i zbiorowych - w Polsce, Japonii, Grecji, Austrii, Egipcie, USA, Belgii, Holandii, Słowacji, Bułgarii, Niemczech, Włoszech, Turcji, na Cyprze, Francji, na Węgrzech i Ukrainie.
Zdobywca kilku nagród i wyróżnień - regionalnych, krajowych i międzynarodowych. Prace w kolekcjach krajowych oraz w zbiorach prywatnych i muzealnych - w Austrii, Japonii, Brazylii, USA, Holandii, Belgii, Niemczech, Francji i Szkocji.
Kontakt: mao5@op.pl

Piotr Wójtowicz
Urodził się w 1958 roku w Stalowej Woli. Absolwent PLSP w Jarosławiu. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jana Szancenbacha i pracowni rysunku prof. Zbyluta Grzywacza. Nauka grafiki w pracowni wklęsłodruku prof. Mieczysława Wejmana. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1983 roku. Uprawia głównie malarstwo i rysunek, zajmuje się także projektowaniem graficznym. Jest animatorem działań z zakresu kultury plastycznej współpracując jako kurator z galeriami BWA w Krośnie, Piwnicą Pod Cieniami – galerią Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Galerią Sztuki Współczesnej w Przemyślu, Podkarpackim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych w Rzeszowie. Współpracował także z Krośnieńskim Domem Kultury, obecnie Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, wspierając nieprofesjonalny ruch plastyczny. Inicjował wystawy wybitnych postaci z tego obszaru aktywności artystycznej. Opracowuje katalogi wystaw, pisze teksty i recenzje o sztuce innych artystów. Od 1983 roku był pedagogiem Liceum Plastycznego w Krośnie (wcześniej z siedzibą w Miejscu Piastowym), gdzie blisko trzydzieści lat kierował sekcją przedmiotów artystycznych. Uczył rysunku i malarstwa wg autorskiego programu problemowego i dydaktycznego. Juror w przeglądach plastycznych uczniów szkół artystycznych II stopnia, inicjator wystaw utalentowanej młodzieży. W latach 2005, 2006 prowadził w sekcji studiów zaocznych, pracownię malarstwa w architekturze w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Członek zespołów jurorskich regionalnych i międzynarodowych profesjonalnych konkursów plastycznych. Zorganizował ponad 30 wystaw indywidualnych. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych środowiskowych, ogólnopolskich, zagranicznych. Laureat konkursów międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych. W latach 1991 – 1995 pełnił funkcję wiceprezesa ZPAP Oddziału Rzeszowskiego. Był czterokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1986, 1988, 1996 i 2001. W roku 1999 i 2010 otrzymał Nagrodę Indywidualną I- go stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. Mieszka w Krośnie.


#Kasztel w Szymbarku #Szymbark #Muzeum #Historia #Kultura

fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 13431714 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: -3.78 °C Prędkość wiatru: 0 km/h Kierunek wiatru: 153 °
Ciśnienie: 997.4 hPa Wilgotność powietrza: 86.2 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.