„ŚWIĘTO” Marcin Świąder, Wojciech Dzienniak / wystawa ikony współczesnej i ceramiki liturgicznej


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmy



„ŚWIĘTO” Marcin Świąder, Wojciech Dzienniak / wystawa ikony współczesnej i ceramiki liturgicznej


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2022-10-15 21:21 -+


Serdecznie zapraszamy w piątek 21 października na wernisaż wystawy pt. „Święto” Marcina Świądra i Wojciecha Dzienniaka. Na wystawie pokazana będzie ikona współczesna oraz ceramika liturgiczna.

„ŚWIĘTO” Marcin Świąder, Wojciech Dzienniak / wystawa ikony współczesnej i ceramiki liturgicznej
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2022-10-21 (piątek) godz. 18:00
do 2022-11-23

Miejsce:
Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
podczas wernisażu wstęp bezpłatny (w innym terminie wg. cennika)

Szczególne zaproszenie kierujemy do seniorów, gdyż rok 2022 został uznany przez Radnych Województwa Małopolskiego „Rokiem Seniora i Solidarności Międzypokoleniowej„.

„„...Czym jest święto w cyklu roku liturgicznego? Patrząc z zewnątrz ,niewiele się zmienia: kolor szat liturgicznych, teksty modlitw, w szczególnych wypadkach wystrój kościoła. A przecież zmienia się wszystko, ponieważ „święto jest interwencją Boga w historię człowieka” (brat Marcin), historię wspólnoty, która pozwala mu się poprowadzić.

W każdym czasie do wejścia w świętowanie potrzebne jest spełnienie kilku podstawowych warunków. Aby świętować, trzeba mieć z kim, trzeba mieć powód, miejsce, w końcu posiadać atrybuty, które nam w świętowaniu pomogą i nas w nim poprowadzą...„

Józef Cezary Kałużny

br. Marcin Świąder - urodzony w Mielcu, 29 maja 1976 roku, na ulicy Kwiatowej 5. Wcześnie odkrywa powołanie do formy życia Ewangelią śladami św. Franciszka z Asyżu. W 1995 roku zostaje przyjęty do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, gdzie w 2001 roku składa profesję wieczystą i rok później przyjmuje święcenia prezbiteratu. Już w czasie studiów odkrywa ikonę jako formę przepowiadania Słowa ubogim. Techniki malarstwa temperowego uczy się od Iryny Bołdiny-Styczeń podczas warsztatów w galerii „Na bruku” Jana Guta w Bytomiu. Osiem lat spędzonych w Domu Modlitwy w Zagórzu daje okazje do intensywnej pracy nad niełatwą techniką malarstwa. Z pustelni zostaje przeniesiony do Katowic-Załęża gdzie przez cztery lata żyje i ewangelizuje wśród najuboższych – nie przestaje tworzyć. W Skomielnej Czarnej, do której zostaje przeniesiony w lipcu 2015 roku, zakłada samodzielną pracownię ikonopisarską i powołuje szkołę pisania ikon pod wezwaniem św. Jana Damasceńskiego. W ciągu dwudziestu lat spod jego pędzla wyszło blisko siedemset ikon i obrazów. Projektuje przestrzeń sakralną. Prowadzi warsztaty pisania ikon, przez które przewinęło się kilkaset osób. Ma swoich uczniów tworzących dziś samodzielnie. Jest współinicjatorem „Fraternii”. Mistrzowie, którzy wciąż go inspirują to Teofan Grek, Andrzej Rublow, Dionisij, a spośród współczesnych Kiko Argüello i Jerzy Nowosielski.

Wojciech Dzienniak - urodzony 1966 r. w Sosnowcu. Polski artysta rzeźbiarz.Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie filia w Katowicach, gdzie w 1994 roku obronił dyplom projektowy w pracowni prof. Tomasza Jury i rzeźbiarski w pracowni starszego wykładowcy Stanisława Hachuła. W ostatnich latach studiów i w pierwszych latach po dyplomie pracował jako nauczyciel plastyki w liceum prowadząc równocześnie pracownię ceramiki dla uczniów liceum i dzieci z dzielnicy. Był pomysłodawcą i współorganizatorem Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych w latach 1993-1994 w Sosnowcu oraz Konkursowego Przeglądu Prac Plastycznych Uczniów Sosnowieckich Szkół Średnich w latach 1994-1997. O artyście nakręcono w 1998 roku reportaż biograficzny pt. „Próba Ognia”, wyprodukowany przez Redakcję Katolicką, Program 2 TVP. Od 2001 roku prowadzi pracownię ceramiki w Szkole podstawowej nr 25 im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu. W 2003 roku rozpoczął pracę w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej, prowadząc pracownie ceramiki. Od stycznia 2007 roku Członek „Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej”. Projektował scenografię do sztuk „Król Ubu” (1990) i „Eskurial” (1995) dla teatru Gugalander w Katowicach. Współpracował z Teatrem Epty-a.


Galeria zdjęć (1)

„ŚWIĘTO” Marcin Świąder, Wojciech Dzienniak / wystawa ikony współczesnej i ceramiki liturgicznej

#Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach #Gorlice #Muzeum #Historia #Kultura

fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 12856551 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.