DĘBOWIEC


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Dla turysty Okolica 



DĘBOWIEC


Autor: Wiesław Czechowicz  Dział: miejscowosci Dodano: 2012-02-14 16:36 -+


Miejscowość położona pomiędzy rzeką Wisłoką, a potokiem Dębownica przy drodze Jasło - Folusz. Przed I wojną światową posiadał prawa miejskie, obecnie wieś z siedzibą Urzędu Gminy.

DĘBOWIEC

Znany jest i odwiedzany przez rzesze pielgrzymów z Polski i z zagranicy dzięki Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, w którym znajduje się Figura Matki Boskiej Płaczącej z La Salette. Sanktuarium wybudowano na początku XX wieku w zabytkowym podworskim parku, gdzie rośnie 500 - letni dąb. Na jego terenie znajduje się kalwaria, wzorowana na tej z La Salette. 
Będąc w Dębowcu trzeba koniecznie odwiedzić Kościół Parafialny p.w. św. Bartłomieja Apostoła. Zbudowany w 1848 roku, w stylu zbliżonym do baroku, z pięknym ołtarzem głównym, w którym widnieje namalowany na desce wizerunek patrona, pochodzący z XVII wieku. Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła powstańców z 1863 roku oraz kwatera z okresu I wojny światowej. Ponadto XIX - wieczny kościółek, w którym znajduje się zabytkowy krucyfiks ocalały z pożaru Dębowca. W centrum wsi znajduje się mający ponad 200 lat dom tzw. szpitalka z krzyżem na ścianie, który kiedyś był przytułkiem dla ubogich. Ciekawym obiektem jest również dawna „rotmistrzówka" z figurą św. Floriana przed wejściem, zbudowana z kamienia, cegły i drzewa modrzewiowego.

Zabytki te świadczą o bogatej przeszłości Dębowca. Za pierwszą wzmiankę o miejscowości można przypuszczalnie uznać przekaz o tutejszym kościele parafialnym z około roku 1346 (według innej wersji w 1328). Pierwszy oficjalny dokument z 15 sierpnia 1346 r. o posiadłości królewskiej stanowi akt przeniesienia miasta przez króla polskiego Kazimierza Wielkiego z prawa polskiego na magdeburskie.
Początkowo miejscowość występuje w dokumentach pod nazwą Dambowdzal względnie Dambowidzal tj. Dębowy Dział, co należałoby raczej tłumaczyć jako  miejsce położone na dębowym wzgórzu. Obecna nazwa Dębowiec pojawia się w literaturze jednak znacznie później, a mianowicie za czasów Jana Długosza.

Zainteresowanym historią Dębowca polecam artykuł Dr Ryszarda Pankiewicza pt. Dzieje miasta ⇒ 


Galeria zdjęć (34)

DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC DĘBOWIEC

#Dębowiec #historia Dębowca #zabytki

fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzy



Mapa - kalendarz wydarzeń w Beskidzie Niskim i Pogórzu:

Mapa, kalendarz wydarzeń - Beskid Niski i Pogórze

Zapowiedzi:

Więcej ⇒

STATSTYKA:

Jesteś naszym 13419489 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: -6.2 °C Prędkość wiatru: 0 km/h Kierunek wiatru: 145 °
Ciśnienie: 1000.09 hPa Wilgotność powietrza: 86.58 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.