◄
Miejscowość położona pomiędzy rzeką Wisłoką, a potokiem Dębownica przy drodze Jasło - Folusz. Przed I wojną światową posiadał prawa miejskie, obecnie wieś z siedzibą Urzędu Gminy.
Znany jest i odwiedzany przez rzesze pielgrzymów z Polski i z zagranicy dzięki Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, w którym znajduje się Figura Matki Boskiej Płaczącej z La Salette. Sanktuarium wybudowano na początku XX wieku w zabytkowym podworskim parku, gdzie rośnie 500 - letni dąb. Na jego terenie znajduje się kalwaria, wzorowana na tej z La Salette.
Będąc w Dębowcu trzeba koniecznie odwiedzić Kościół Parafialny p.w. św. Bartłomieja Apostoła. Zbudowany w 1848 roku, w stylu zbliżonym do baroku, z pięknym ołtarzem głównym, w którym widnieje namalowany na desce wizerunek patrona, pochodzący z XVII wieku. Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła powstańców z 1863 roku oraz kwatera z okresu I wojny światowej. Ponadto XIX - wieczny kościółek, w którym znajduje się zabytkowy krucyfiks ocalały z pożaru Dębowca. W centrum wsi znajduje się mający ponad 200 lat dom tzw. szpitalka z krzyżem na ścianie, który kiedyś był przytułkiem dla ubogich. Ciekawym obiektem jest również dawna „rotmistrzówka" z figurą św. Floriana przed wejściem, zbudowana z kamienia, cegły i drzewa modrzewiowego.
Zabytki te świadczą o bogatej przeszłości Dębowca. Za pierwszą wzmiankę o miejscowości można przypuszczalnie uznać przekaz o tutejszym kościele parafialnym z około roku 1346 (według innej wersji w 1328). Pierwszy oficjalny dokument z 15 sierpnia 1346 r. o posiadłości królewskiej stanowi akt przeniesienia miasta przez króla polskiego Kazimierza Wielkiego z prawa polskiego na magdeburskie.
Początkowo miejscowość występuje w dokumentach pod nazwą Dambowdzal względnie Dambowidzal tj. Dębowy Dział, co należałoby raczej tłumaczyć jako miejsce położone na dębowym wzgórzu. Obecna nazwa Dębowiec pojawia się w literaturze jednak znacznie później, a mianowicie za czasów Jana Długosza.
Zainteresowanym historią Dębowca polecam artykuł Dr Ryszarda Pankiewicza pt. Dzieje miasta ⇒
STATSTYKA:
Jesteś naszym 12851957 gościem.Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.