◄
Ginęli od strzału w tył głowy. Nie mieli życia w powojennej Polsce. Ich rodziny mordowano, szantażowano i więziono.
Przez lata zapomniani. Po trudach wojny w 1945 roku nie złożyli broni, lecz trwali w walce o niepodległą Polskę. Większość z nich życie swoje zakończyło w zimnych piwnicach ubowskich więzień. Mało kto słyszał w czasach komunizmu o walce „wyklętych”. Nie dali sobie wmówić, że oto nadszedł czas spoczynku i wyjścia z lasów. Walczyli, chociaż przewaga wojsk radzieckich i siatki kolaborantów skutecznie niwelowały wiele wyzwoleńczych akcji. Ginęli po torturach, atakach. Byli brutalnie przesłuchiwani i mordowani strzałem w tył głowy.
Dopiero po ponad 20 latach od odzyskania niepodległości prezydent Lech Kaczyński podniósł do rangi święta państwowego obchody dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten przypada na 1 marca, wtedy to w ubeckim więzieniu, po brutalnym przesłuchaniu zginął ppłk. Łukasz Ciepliński ps. „Pług”. Do dzisiaj miejsce pochówku ppłk. Cieplińskiego nie jest znane.
Nikt nie pokazywał w podręcznikach, ani nie nauczał o ich losie. – Naszym obowiązkiem jest pamiętać ludzi, którzy mimo ogromnych cierpień do końca pozostali niezłomni i wierzyli w wolną Polskę. Dzięki tej inicjatywie, chcieliśmy przybliżyć losy wyklętych bohaterów – podkreślił Grzegorz Szatek, jeden z inicjatorów wystawy.
Wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Wójtem Gminy Dębowiec zapraszamy na ekspozycję upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych z terenu Rzeszowszczyzny.
Otwarcie 9 marca (niedziela) o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Gminy Dębowiec. Wstęp wolny.
Wystawa będzie czynna w dniach 09 – 30.03.2014r. od niedzieli do piątku (za wyjątkiem sobót) w godzinach 10 – 14. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość udostępnienia wystawy w również w innych godzinach.
Młodzi dla Gminy
STATSTYKA:
Jesteś naszym 12860574 gościem.Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.