Rocznicowe spotkanie „Pod Złamanymi Nartami”


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Wiadomosci 



Rocznicowe spotkanie „Pod Złamanymi Nartami”


Autor: JK  Dział: wiadomosci Dodano: 2016-04-14 16:12 -+


W dniu 13 kwietnia w Muzeum Narciarstwa w Cieklinie miało miejsce rocznicowe spotkanie zatytułowane „Katyń -spojrzenie po latach”.

Rocznicowe spotkanie „Pod Złamanymi Nartami”

 Prowadził je historyk -regionalista Janusz Kujawa z Regionalnego Stowarzyszenia Pamięci Historycznej „Ślad”. Spotkanie odbywało się w Dniu Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej co nadało mu szczególny charakter. Przybyli reprezentanci lokalnej władzy w osobie wójta Gminy Dębowiec Zbigniewa Staniszewskiego, ksiądz Wojciech Środoń z parafii Cieklin oraz nauczycielki miejscowej szkoły. Prowadzący spotkanie uznał ten fakt, za dowód, że sprawa Katynia, która przez długie dziesięciolecia mocno dzieliła nasze społeczeństwo, dzisiaj łączy wszystkich w szacunku dla poniesionych wówczas ofiar. Nie zabrakło także gości "zza miedzy", odwiedził nas Dyrektor GOK z Nowego Żmigrodu Jerzy Dębiec.
Wstępem do spotkania był film dokumentalny przybliżający okoliczności mordu dokonanego na blisko 22 tysiącach polskich obywateli. Prezentacja multimedialna oraz komentarz prowadzącego uzupełniły informacje o zbrodni z 1940 roku o dodatkowe wątki. Ze szczególnym zainteresowaniem uczestnicy słuchali o ofiarach Katynia wywodzących się z naszego regionu. Okazało się, że jest ich nadspodziewanie dużo, zarówno wojskowych, jak i policjantów czy funkcjonariuszy służby więziennej Najwięcej wiadomości posiadamy o kapitanie Antonim Zdzisławie Wiśniewskim, urodzonym 5.07.1911 roku w Dębowcu w rodzinie nauczycielskiej Aleksandra i Józefy Wiśniewskich. Ten zawodowy oficer Wojska Polskiego, był także doskonałym jeźdźcem, zdobywcą wielu nagród w konkursach jeździeckich. We wrześniu 1939 roku został jeńcem Kozielska, zginął zamordowany w Katyniu. Jego rodzinne dotknęła dodatkowa tragedia, ojciec Aleksander Wiśniewski, kierownik szkoły w Dębowcu, oraz szwagier Tomasz Budziak zostali aresztowani w lipcu 1940 roku przez Niemców i zamordowani w KL Auschwitz. Po spotkaniu w czasie dyskusji na temat akcji sadzenia Dębów Pamięci prowadzonej od 2008 roku zwrócono uwagę, że nie posadzono jeszcze takiego drzewa w naszej gminie i proponowano, by właśnie kpt. Wiśniewski zastał przypomniany i upamiętniony w takiej właśnie formie. Pomimo późnej pory i znacznej długości spotkania wszyscy uczestnicy z uwagą słuchali do końca wykładu i dyskusji. Dowodzi to, podobnie jak prawie pełna sala, w tym co warte podkreślenia sporo młodzieży, niesłabnącego zainteresowania podjętym tematem. Żegnając uczestników gospodarz Muzeum Narciarstwa Wiesław Czechowicz zapraszał wszystkich, na kolejne spotkania „Pod Złamanymi Nartami”.


Galeria zdjęć (5)

Rocznicowe spotkanie „Pod Złamanymi Nartami” Rocznicowe spotkanie „Pod Złamanymi Nartami” Rocznicowe spotkanie „Pod Złamanymi Nartami” Rocznicowe spotkanie „Pod Złamanymi Nartami” Rocznicowe spotkanie „Pod Złamanymi Nartami”

#Gmina #Zbrodnia #Katyńska #Janusz Kujawa #Muzeum #Narciarstwa #Cieklin #

fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzy

Najnowsze Wiadomości Kultura Sport 

STATSTYKA:

Jesteś naszym 12856762 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.