◄
Otwarcie wystawy pt. „Tradycja Świąteczna w XXI wieku” w piątek 16-12-2011 r. odbyła się przy świecach, nie było to zaplanowane ale dzięki temu był nastrój iście świąteczny. Na wstępie Agnieszka Bal z Dębowca zagrała na klarnecie kolędę „W żłobie leży”.
Opiekun muzeum Wiesław Czechowicz powitał wszystkich przybyłych na wernisaż mimo tak trudnych warunków pogodowych. Następnie krótko zaprezentował artystów którzy wystawili swe prace:
Krystynę Rybę z Cieklina (Józefów), która wolny czas poświęca na wykonywanie pisanek, bombek i innych dekoracji świątecznych.
W jej pracach zwrócił uwagę na nietypowy materiał jaki używa. Styropianowe kule ubrane w finezyjnie uformowane wstążki wspaniale nadające się na choinkę zamiast tradycyjnych bombek. Na wystawie można również zobaczyć wykonane przez Panią Krystynę serwety, stroiki, kartki z życzeniami świątecznymi i mini szopkę.
Irenę Brej-Kozon absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pani Irena mieszka w Cieklinie gdzie prowadzi wraz z mężem Bogdanem pracownię ceramiki w której powstaje wiele wyrobów chętnie kupowanych przez klientów na prezenty pod choinkę. Na wystawie zaprezentowała część z nich. Aniołki, baranki, kapliczki i gwiazdki ciekawie zakomponowała na trzech płytach, które dają wrażenie obrazów. W tych kompozycjach zaskakujące są elementy z drutu, które dodatkowo wychodzą poza płyty i ciekawie wtapiają się w przestrzeń galerii.
Annę i Tomasza Leśniaków małżeństwo, które 1996 roku przeprowadziło się z rodzinnego Krosna do Dobryni, gdzie zajmują się rękodziełem i hodowlą koni. Na wystawie można obejrzeć szklane wyroby, które co roku zdobią ich choinkę, ręcznie malowane aniołki, płaskie bombki, świeczki i gwiazdki. Ciekawie prezentuje się również bezbarwna kolekcja aniołków i gwiazdek.
Janusza Bala z Dębowca, który poza pracą zawodową zajmował się dodatkowo malowaniem bombek choinkowych, zdobił torebki i inne opakowania na prezenty. Pan Janusz specjalnie na wystawę przyozdobił kilka torebek zdobiąc je ciekawą techniką klejem na gorąco wyciskanym w różnych kształtach. W tej technice wykonał też prezentowane kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi.
Następnie głos zabrał radny gminy Dębowiec Władysław Mlicki który podziękował organizatorom i artystom za przygotowanie tej wystawy. Pani Irena Brej-Kozon podziękowała opiekunowi muzeum za organizowanie w cieklińskim muzeum narciarstwa ciekawych wystaw.
Tą oficjalną część wernisażu zakończono wspólnym odśpiewaniem kolędy „Dzisiaj w Betlejem”. Niestety brak światła utrudniał oglądanie prac, pomagano sobie latarkami ale rozmowy przy świecach i domowych ciasteczkach upieczonych przez Annę Czechowicz zrekompensowały te uniedogodnienia. Myślę że ten wernisaż pozostanie niezapomniany przez uczestników. Wystawę jeszcze można oglądać do końca stycznia 2012 r. Artyści i organizatorzy serdecznie zapraszają.
VITR
~ Eliza: Wspaniale przedsiewziecie,tylko podziwiac talenty. Brakuje mi tylko zdjecia kazdego artysty z jego ulubioną czy moze charakterystyczną pracą.
Dodano: 2011-12-26 20:33:47 Odpowiedz~ Rb: Po raz kolejny czapki z głów przed artystami z naszej okolicy i organizatorem !!!!!!!!
Dodano: 2011-12-25 19:30:43 Odpowiedz~ Wercia =): świetna wystawa, gratulacje organizatorowi i artystom te świeczki nadały bardzo świąteczny klimat
Dodano: 2011-12-19 20:33:49 Odpowiedz~ kr.: Widziałam prace w dziennym świetle i zapewniam, że nic nie straciły na uroku.
Dodano: 2011-12-19 10:29:36 Odpowiedz~ marzyc: Ciężko byłoby wyobrazić sobie Święta bez prądu.. A jednak miałyby chyba swój urok...
Dodano: 2011-12-18 08:24:15 OdpowiedzSTATSTYKA:
Jesteś naszym 13422727 gościem.Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.